Uwaga

Błąd
 • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

proponowane rybki do mojej obsady
(0 przeglądających) 

TEMAT: proponowane rybki do mojej obsady

proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #215

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Jeżówka brazylijska (Colomesus psittacus). Pokojowo usposobiona najeżka (nie należy do rodziny kolcobrzuchowatych lecz najeżkowatych - Diodontidae). Można ją polecić do akwarium wielogatunkowego z odpowiedniej jakości słodką wodą i ze współmieszkańcami zbliżonymi do niej wielkością. W zbiorniku należy przygotować kryjowki z kamieni i korzeni oraz obsadzić tył i boki gęstą roślinnością. Z przodu trzeba pozostawić rozległą przestrzeń do pływania. Na podłoże najlepiej użyć drobnego piasku, gdyż jeżówka chętnie się zagrzebuje.
Długość: do 10 cm; Temperatura wody: 23-28C; pH 5,0-6,8, miękka: 2-6n; Pokarm żywy. Występowanie: północna część Ameryki Pd.
Źródło: Kahl W., Kahl B., Vogt D., Atlas ryb akwariowych.


Thumbnail.jpeg


Thumbnail2.jpeg.jpeg


Thumbnail3.jpegMruk Petersa

Trąbonosy mogą być wykorzystywane w biomonitoringu do oceny czystości wody w stacjach przy ujęciach wodnych[5]. Pomimo nietypowej biologii nie jest polecany do akwariów domowych, głównie z powodu dużej wrażliwości na zbyt wysoki poziom związków azotowych oraz zanieczyszczenia wody. Powinien przebywać w grupie minimum pięciu osobników w zbiornikach pow. 150 cm długości. Wymaga zbiorników zacienionych roślinnością pływającą, z piaszczystym dnem i licznymi kryjówkami. Ich aparat gębowy jest podatny na skaleczenia o gruboziarniste elementy dna (żwir, drobne kamienie). W warunkach naturalnych przebywają w wodach płynących, dlatego wskazany jest lekki przepływ wody. Zbiornik należy przykryć, ponieważ mruki potrafią wyskakiwać ponad powierzchnię wody, zwłaszcza w początkowym okresie adaptacji. Trąbonos nie wykazuje w akwariach agresji międzygatunkowej, ani zachowań terytorialnych, natomiast starcia z przedstawicielami własnego gatunku są często obserwowane w małych grupach. Obecność więcej niż 3 osobników w zbiorniku wpływa na rozproszenie zachowań agresywnych. Nie powinny przebywać w jednym zbiorniku z rybami agresywnymi. Ze względu na słaby wzrok mruków oraz skłonność do żerowania po zmierzchu wskazane jest karmienie wieczorne, tuż przed zgaszeniem światła.

Trąbonosy są bardzo wrażliwe na preparaty lecznicze. Przed zastosowaniem takich preparatów w zbiorniku trąbonosy należy przenieść do zbiornika zastępczego.

mruk.jpeg


mruk2.jpeg


mruk3.jpeg


Systematyka : rodzina Apteronotidae.
Gatunek: duch amazoński Apteronotus albifrons . Nazwa duch prawdopodobnie wzięła się stąd że, kilka plemion indiańskich wierzyło iż w tych rybach zamieszkują duchy ich przodków.
Występowanie : Brazylia rzeki Rio Parana i Rio Paraguay, Kolumbia, Ekwador, Paragwaj, Gujana, Boliwia, Argentyna, Surinam, Wenezuela rzeka Orinoko, Peru rzeka Amazonka.
Wielkość : do 50 cm, jednak w akwariach znacznie mniejszy.
Dymorfizm płciowy : prawdopodobnie nie występują żadne różnice morfologiczne pomocne w rozróżnieniu płci. Chociaż podobno samica ma krótszą szczękę, jest grubsza, szersza i większa ale krótsza, samiec ma szczękę dłuższą jest chudszy i dłuższy.
Woda : nie stanowi wyzwania twardość 4 – 25 °n, pH 6,0 – 7,5 ,temperatura 23 – 28 °C. Jednak parametry nie mogą się zmieniać nagle, przed wpuszczeniem ryb do nowego akwarium koniecznie trzeba przeprowadzić aklimatyzację. Polega ona na tym że do worka z rybą trzeba dolewać pomału małymi porcjami wodę z akwarium docelowego. Czas takiej operacji powinien trwać co najmniej 40 minut. Zresztą taką operację powinno się przeprowadzać z każdą rybą, a nie siup z wora do baniaka. W czasie wpuszczania ducha do nowego akwarium w pierwszy dzień najlepiej wyłączyć całkiem oświetlenie.
Cechy zachowania : ten nożyk w akwariach pojawia się od kilu lat jednak nadal bardzo wielu ludzi ponosi porażki w utrzymaniu tych ryb przy życiu. Powód jest banalny, ryba ta jest bardzo podatna na stres. Zazwyczaj ludzie którzy kupują te ryby mało tego że wpuszczają je do słoików, to na dodatek chcą żeby pływały jak inne najpopularniejsze chwasty w ciągu dnia. Potem są bardzo zaskoczeni że ryba padła po kilku godzinach lub dniach. Tacy ''akwaryści'' nie powinni w ogóle nabywać tych ryb skoro nie są w stanie zauważyć faktu że, ryby szukają kryjówek gdzie mogły by się schować.
Jak wszystkie ryby z rzędu strętwokształtnych także i duchy są rybami typowo nocnymi. Koniecznie potrzebują kryjówek dopasowanych do ich wielkości w których jest całkowicie ciemno. Są pomysły żeby kryjówki robić z szyby tak żeby można było oglądać duchy w środku, moim zdaniem to głupi pomysł bo co to za kryjówka gdzie jest widno. Jeżeli ktoś nie potrafi się pogodzić z faktem że to ryba nocna i w dzień będzie można ją oglądać rzadko nie powinien jej nabywać i zamiast tego oglądać ciążę u gupika, naprawdę niezapomniane wrażenia. Bo żadne ryby do akwarium się nie pchają i to nie jest tak że one muszą spełniać nasze zachcianki, tylko akwaryści muszą spełniać wymagania ryb.
Zanim sam stałem się posiadaczem tych ryb czytałem tylko czyjeś opisy ich zachowań, wszędzie pisano że można trzymać tylko jednego osobnika bo są bardzo agresywne wobec siebie. Jednak ja opieram się na własnych doświadczeniach i obserwacjach, które nie raz i nie dwa nijak się miały do bzdetów które wyczytałem. I tak młode osobniki są tolerancyjne wobec siebie natomiast starsze to już zależy od temperamentu. Przypadki zwiększonej agresji są możliwe w każdej populacji, możliwe że były przetrzymywane w zbyt ciasnych bańkach i stąd ta agresja .Ja w akwarium o pojemności 750 l miałem dwa osobniki, miały ponad 25 cm i mimo licznych kryjówek toczyły cały czas wojny. Jako że nie wiedziałem który z nich jest agresorem sprzedałem obydwa, potem w różnych odstępach czasu zakupiłem 5 sztuk od innych ludzi którym powyrastały ze słoików, miały mniej więcej 20 cm . I przebywały w mniejszym baniaku 490 l i panowała miedzy nimi pełna harmonia pływały ze sobą i do żadnych konfliktów nie dochodziło. Więc ilość sztuk zależy od pojemności akwarium, ale przede wszystkim od temperamentu poszczególnych osobników, jeżeli trafią się osobniki które mają łagodny charakter to nic nie stoi na przeszkodzie żeby trzymać kilka sztuk.
Ryby elektryczne są w skrócie zwane EOD na temat tych ryb powstają dyrdymały związane z wytwarzaniem pola elektrycznego. Jest bardzo ciekawa teoria powielana wszędzie gdzie się da która mówi że : ‘’ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb’’. Chciałbym żeby autor tej teorii mi wyjaśnił dlaczego miało by to doprowadzać do zdezorientowania tych ryb. Ryby pseudo elektryczne czyli takie które wytwarzają około 1 V nie obejmują tym polem całego akwarium, tylko zaledwie kilka cm od ryby. Poza tym gdyby to była prawda to duchy oferowane w sklepach ( zazwyczaj jest ich kilka sztuk ) nie mogły by pływać. Właśnie dlatego że były by tak zdezorientowane że leżały by na dnie. Druga teoria mówi że podczas tarła samica ‘’wyłącza’’ pole elektryczne. Jestem ciekaw kto to wymyślił i jakie i gdzie były przeprowadzane pomiary i badania dzięki którym te teorie zostały stworzone. Ponieważ nie ma informacji na temat rozmnażania tych ryb w niewoli. Ryby te mają zarówno receptory wysyłające jak i odbierające bodźce elektryczne, więc skoro mogą je odbierać to dlaczego miały by one dezorientować te ryby. Najlepiej widać to umieszczając w akwarium dwa cieniutkie druciki podłączone do baterii paluszka, jeden do + drugi do – oczywiście impulsy z baterii nie będą wykrywane w całym akwarium. Tylko w najbliższym otoczeniu drutów. Ale nie od dziś wiadomo że impulsy elektryczne tym rybom są potrzebne nie tylko do orientacji w otoczeniu. Mają szereg innych zastosowań między innymi wyszukiwanie pokarmu, zwłaszcza drapieżniki polujące na małe rybki z rodziny strętwowatych Gymnotidae. Poza tym pomagają w porozumiewaniu się osobników swojego gatunku np. rozróżniając płeć, przystępować do tarła, określać wielkość. A także w prowadzeniu walk np. o terytorium, te impulsy są w skrócie nazywane AFRs.
W Afryce przeprowadzono eksperyment w środowisku naturalnym, w porze deszczowej w bajorach obok siebie umieszczono mruki w jednym samca w drugim samicę. Między zbiornikami przeciągnięto kabel przez który ryby wysyłały impulsy elektryczne i porozumiewały się między sobą co ciekawe ryby przebywały stale obok końców kabla i doszło między nimi do tarła na odległość mimo że się nie widziały i nie przebywały obok siebie.
Akwarium : najmniejsze akwarium w jakim można trzymać tą rybę to 250 l, potrzebuje kilku kryjówek na tyle dużych żeby niezależnie od wielkości mogła się w nich schować cała ryba. Jak wspomniałem wyżej w kryjówkach powinno być ciemno, dobrze sprawdzają się zamaskowane rury plastykowe o odpowiedniej średnicy. Lub kora z drzew liściastych najlepiej ją zdjąć z metrów pociętych w lesie, oświetlenie jest zbędne. Do dekoracji najlepiej korzenie i gałęzie, rośliny są zbędne, często sugerowane jest aby zbiornik był gęsto zarośnięty roślinami, ciekawi mnie po co? Chyba po to żeby duchy miały gdzie defekować, oczywiście jeżeli ktoś musi może posadzić rzadko kilka cieniolubnych chwastów, i nad nimi umieścić oświetlenie.
Dieta : przede wszystkim mięsna wszelkiego rodzaju larwy i skorupiaki wodne, żywe i mrożone, dżdżownice, larwy much, małe ryby i mięso ryb. Chociaż tutaj zdania są podzielone, są ludzie którzy twierdzą że ich duchy ryb nie jedzą. U mnie bardzo chętnie jadły zarówno gupiki jak i krojone w kostkę filety rybne. Ponadto podobno jedzą suche pokarmy, z moich obserwacji wynika że nie tykają takiego żarcia. Jednak skoro spożywają taką karmę to muszą być naprawdę głodne. Najlepiej nowo wprowadzone ryby karmić po wyłączeniu światła, po aklimatyzacji jedzą także przy świetle, a nawet z ręki.
Tarło : nie ma info na temat rozrodu jednak jeżeli ktoś by chciał spróbować to najlepiej przed tarłem obficie karmić ryby. Jako że nie wiadomo tak naprawdę jak rozpoznać płeć najlepiej umieścić kilka ryb które przekroczyły 20 cm i się tolerują w sporym baniaku ze znaczną ilością kryjówek. I zasymulować pory roku, prawdopodobnie tak jak inne nożowce i mruki tylko w takich warunkach dojrzewają płciowo. Więc okres sztucznej suszy powinien trwać od 2 do 6 tygodni, podczas których jakość i poziom wody w zbiorniku stopniowo spadają, temperatura rośnie, a ilość pokarmu staje się obfitsza. Okres suszy należy zakończyć uzupełnieniem wody w zbiorniku poprzez dodanie wody z filtra ro .
Wymagania : kryjówki, słabe oświetlenie.
Uwagi : jest to ryba wrażliwa na leki zwłaszcza zawierające w składzie miedź, błękit metylenowy i zieleń malachitową.

floraifauna.re.pl/artykul/5540.html
Ostatnio zmieniany: 8 lata, 11 mies. temu przez fred.

Odp: proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #216

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Aphyosemion bitaeniatum
Lista plików
Opis wyglądu:

Osiąga długość 4,5 cm (samice około centymetra mniejsze), znanych jest kilkadziesiąt odmian barwnych tego gatunku (np. Benin City, Ijebu Creek, Ijebu Ode, Lagos, Umudnike, Zagnanado), z czego najpopularniejsza w hodowli akwariowej, oprócz formy „aquarium strain”, jest odmiana „Lagos ”.Wymagania:

Ryba dosyć wytrzymała, nadaje się do hodowli przez średnio-doświadczonych akwarystów. Woda w akwarium z tymi rybami powinna mieć temperaturę 20-26 C. Należy przy tym zaznaczyć, że ryby te wytrzymują okresowo nawet wyższe temperatury (28 C), jednak wpływa to na skrócenie długości ich życia. Temperatura 29-30 C powoduje zaprzestanie pobierania pokarmu przez ryby, a długotrwałe przebywanie ich w takiej temperaturze może skończyć się dla nich nawet śmiercią. Proporczykowce dwupręgie żyją około 3-3,5 roku, a długość ich życia zależy w szczególności od temperatury wody. Ryby te dobrze czują się w wodzie o odczynie PH 6,0 –7,5, twardości ogólnej 1-18 i twardości węglanowej w podobnych granicach. Za minimalny zbiornik w ich hodowli należy uznać akwarium 25 litrowe. Wystrój zbiornika powinien zawierać dużą ilość roślin, korzeni, lignitów. Ryby te bardzo lubią przebywać pośród liści pływających, paproci wodnych (różdżyc - Ceratopteris). Najefektowniej prezentują się w akwariach z ciemnym podłożem, na tle którego pięknie sie wybarwiają. Ryba ta pobiera pokarmy żywe i mrożone (wodzień i ochotka), dobrej jakości płatki i granulaty. Zalecam jednak aby pokarmy mrożone lub żywe tj. ochotka czy wodzień stanowiły przynajmniej 40-50 % ich pożywienia. Ch. bitaeniatum - jak wszystkie proporczykowce - uwielbia skakać, więc akwarium winno być szczelnie przykryte.

Charakter:

Jeden z najspokojniejszych proporczykowców. Samce są agresywne jedynie wobec siebie, często prężą się i obierają postawę imponującą. Ryby te najczęściej przebywają w górnych partiach akwarium. Gatunek ten można łączyć z większością ryb akwariowych, z wyłączeniem jednak małych, długopłetwych i delikatnych ryb, np. tęczanki Wernera. Ch. bitaeniatum zwykle nie są atakowane przez większe proporczykowce (Fp. sjoestedti, Fp. walkeri, Fp. spoorenbergi). Należy zwracać uwagę, aby nie łączyć ich z innymi proporczykowcami z grupy Chromaphyosemion, ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo nie rozróżnienia samic poszczególnych gatunków.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie tego gatunku należy przeprowadzać metodą w akwarium tarliskowym bez zastosowania diapauzy lub metodą bez akwarium tarliskowego i diapauzy, które opisane są dokładniej przy rozmnażaniu Fundulopanchax sjoestedti. Okres inkubacji jaj wynosi od 14 do 25 dni i zależy w dużej mierze do ciepłoty wody (wylęg dłużej trwa w zimnej wodzie). Do rozwijającej się w wodzie ikry warto jest dodać nieco środka zapobiegającego pleśnieniu np. akryflawina oraz usuwać na bieżąco spleśniałe ziarna ikry. Podnoszenie temperatury wody w celu szybszego wylęgu uważam jednak za niecelowe. Młode rosną nieco wolniej niż inne proporczykowce; należy karmić je larwami solowca, a po osiągnięciu 1,5 - 2 cm można dodawać inne pokarmy takie jak dorosły solowiec, wodzień bądź dobrej jakości płatki. Hodując te ryby w akwarium jednogatunkowym, z dużą ilością roślin pływających, można doczekać się dość dużej ilości przychówku z uwagi na to, że chętnie się rozmnażają oraz wykazują mniejsze skłonności do kanibalizmu niż inne proporczykowce, a w szczególności te z grupy Fundulopanchax.


aql.jpeg


aq2.jpeg

Odp: proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #217

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Aphyosemion ogoense pyrophore
Lista plików
Ten proporczykowiec może być dwojako ubarwiony-niebiesko lub żółto.Dodatkowo przednią część ciała pokrywają czerwone poziome smugi,a poprzeczne pręgi w tylnej części często przybierają postać deseniu z gęsto ułożonych punktów.Podstawową barwą ciała samic jest brąz z nielicznymi czerwonymi cętkami.Ryby te mogą przebywać w zbiorniku wielogatunkowym w towarzystwie niezbyt żywiołowych współlokatorów.Ponadto nie wymagają wyższych temp wody.Wychów jest możliwy,chociaż dość trudny. DŁUGOŚĆ: 5cm WODA: temp 18-23 stop C;pH 6,0-7,0;miękka do średnio twardej POKARM: głównie żywy,mrożony i liofilizowany WYSTĘPOWANIE: Afryka-Gabon,Kongo


q.jpeg

Odp: proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #218

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Argus
Lista plików
Opis

Argus zielony – Scatophagus argus. Zarówno młode, jak i dorosłe osobniki są pięknie ubarwione. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie Argus powinniśmy zastanowić się nad nią, ponieważ dorasta on do sporych rozmiarów, jeszcze jednym mankamentem jest jego apetyt na rośliny rosnące w akwarium. W sklepach możemy również spotkać również odmianę czerwoną, zwana Scatophagus argus atromaculatus.
Rodzina

Argusowate.
Pochodzenie

Dorosłe osobniki żyją w słonawych wodach przybrzeżnych, jak i morskich Indii i Pacyfiku. Młode zaś wpływają na wody słodkie.
Długość

Mogą osiągnąć długość do 30 cm.
Odżywianie

Zjada wszelkie rodzaje pokarmów, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne.
Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-28 C.
Warunki hodowlane

Jest gatunkiem stadnym, więc by zapewnić grupie odpowiednie warunki musimy dysponować naprawdę dużym i głębokim akwarium, obsadzonym po bokach gęsto roślinami, które są niesmaczne dla argusa, np. anubias lub wodne paprocie. Uważa się, rośliny takie jak mikrozorium oskrzydlone jest dla argusów trująca. Młode osobniki wymagają wody zasadowej, twardej i dobrze filtrowanej. Na początku hodowli dodajemy do wody 1 łyżeczkę soli na 4,5-5 litrów wody, następnie, w miarę wzrostu, zwiększamy dawkę do podwójnego zasolenia. Jeśli chcemy trzymać dorosłe osobniki to musimy im zapewnić warunki takie jak w akwarium morskim.
Rozmnażanie

Gatunku jeszcze nie udało się rozmnożyć w warunkach akwariowych.


argus.jpeg


argus2.jpeg

Odp: proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #219

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Bocja wspaniała
Lista plików
Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.
Rodzina

Piskorzowate
Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo
Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.
Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne
Temperatura

Od 24 do 29 C
Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.
Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.


bocja.jpeg


bocja2.jpeg

Odp: proponowane rybki do mojej obsady 8 lata, 11 mies. temu #220

 • fred
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 631
 • Oklaski: 0
Bojownik bezbronny (bojownik karłowaty)
Lista plików
Opis

Jest niewielkim, ale pięknym gatunkiem. Ta ryba nie jest pokojowo nastawiona do innych gatunków, choć bojowniki e można trzymać razem, jeśli spełnione są pewne warunki. W hodowli otrzymano odmianę o wachlarzowatym ogonie, u której półksiężycowata plamka na nasadzie płetwy ogonowej zastąpiona została czerwoną, umieszczoną na wydłużonej tylnej połowie ogona.
Rodzina

Labiryntowate.
Pochodzenie

Żyje głownie w stojących wodach w Indonezji, na półwyspie Malajskim i w Tajlandii.
Długość

Jest niewielką rybą i dorasta do 5,5 cm.
Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych.
Temperatura

Zaleca się temperaturę z zakresu 22-26ºC.
Warunki hodowlane

Bojowniki są agresywnymi rybami wobec siebie, dlatego też w akwarium mniejszym niż 60 cm można trzymać tylko jednego samca. Jeśli mamy większy zbiornik z dużą ilością kryjówek i zakamarków, to możemy pokusić się o umieszczenie większej ilości samców, aczkolwiek trzeba regularnie obserwować czy nie istnieje konieczność odseparowania jakiegoś osobnika, który jest prześladowany przez inne. Ten bojowniki karłowate są wyjątkowo pokojowo nastawione wobec innych gatunków i można je trzymać w akwarium z innymi rybami. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna do neutralnej, ale inna też będzie tolerowana.
Rozmnażanie

Dochodzi do tarła tylko w momencie gdy samiec zbuduje gniazdo z piany. Samiec opiekuje się narybkiem.


bojownikkarowaty.jpeg


bojownikkarowaty2.jpeg
Wygenerowano w 0.48 sekundy